Vértes - Csákvár és Gánt környéke

„A MEDITERRÁN MARS”

Túraajánlatunk első megállója a Csákvár feletti Haraszt-hegy. A Vértes déli, szárazabb oldalán, a sík puszták és a dolomithegy találkozásánál jellegzetes klímaviszonyú terület alakult ki, amely nemcsak geológiai, hanem botanikai különlegességeket is rejt. Jellegzetes növénytársulásai alapján egy kis mediterrán szigetre emlékeztet.

Utunk során láthatunk cserszömörcét, az országban csak itt előforduló, eredetileg mediterrán elterjedésű keleti gyertyánt, szárazságkedvelő molyhos tölgyet. Megismerhetjük a dolomit kőzet sajátosságát, az ún, "dolomitjelenséget". A nyílt dolomit sziklagyepeken pedig megtalálhatjuk a dolomit alapkőzetén virító, illatos Szent István király szegfűt és a magyar gurgolyát is.

Rövid körtúra, a Kőlik-völgyben a Kerek-hegy tetejére vezető néhány kaptató kivételével könnyű erdei séta. A túra rövid, könnyű.

A tanösvény a Csákvárról kivezető Gánti úton lévő vízműtelep mellől érhető el.

A túranap második állomása a Gánti felhagyott bauxitbányák területei. Gánt központjától indulunk a S+ jelzésen DDK felé, majd az aszfalt útról letérve a régi bányák közötti erdős-rétes területen haladunk. 2,7 km múlva jobbról csatlakozik a k3 jelzés, párszáz méter után érjük el az Európában is ritkaságnak számító Bauxitföldtani Parkot. Az egykori bauxitbánya külszíni fejtése kihagyhatatlan látnivaló, igazi marsbéli táj a Vértes hegységben. A gánti szabadtéri geológiai múzeum fantasztikus hely, geológiában teljesen járatlan látogatók számára is maradandó élmény a hullámzó vörös lankákon sétálgatni, a számtalan, izgalmas fotótémában bővelkedő hatalmas katlanban kalandozni.

A tanösvény bejárása után visszagyaloglunk a sk jelzésen, majd a k3 jelzést követve, szép kiálások mellett érünk Gántra.

1. túra: 3,5 km, Szk. fel: 157 m
2. túra: 8 km. Szk. fel: 146 m

A bánya története
Gánton 1920-ban bukkantak a jelentős karsztbauxittelepre. A külszíni bányát 1926-ban nyitották meg. Az 1930-as években a világ egyik legismertebb bauxitbányája volt, de mára kimerült. A II. világháború idején teljes kapacitását Németország foglalta le hadiipara számára. A bánya csúcstermelése 1953-ban, 600 000 tonna volt. Egymás után nyitották meg a különböző külszíni fejtéseket, öt helyen is bányásztak bauxitot Gánt határában. Az 1980-as évekre a telepek kimerültek, 1987-ben pedig meg is szűnt a kitermelés. Azóta a Vértes oldalában lévő hatalmas, felszakított sebeknek tűnő fejtéseket rekultiválták, több-kevesebb sikerrel visszaadták őket a természetnek. A jelenleg látogatható, a 80-as években nyitott külszíni fejtés kivételével, ahol létrehozták a páratlan szabadtéri geológiai múzeumot.


Legnagyobb magasság
328 m
Teljes táv
11.47 km
A fájlban nulla értékek is lehetnek.

Az útvonalat letöltötték 23 alkalommal.

openstreetmap
http://{s}.tile.openstreetmap.org/{z}/{x}/{y}.png
A Zöldközért is ezt ajánlja: © OpenStreetMap
Distance: {0} {2} Elevation: {1}
Distance: {0} {2} Speed: {1}
Distance: {0} {2} Heart Rate: {1}
Distance: {0} {2} Cadence: {1}
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/02marker.png
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/default.png
#0000FF
#0000FF,#c1392b,#ffbe00,#2d3e50,#27ae61,#74065f,#2998d8
2
50
google.maps.MapTypeId.ROADMAP
1
1
1
1
1
1
google.maps.ZoomControlStyle.DEFAULT
google.maps.MapTypeControlStyle.DEFAULT
Távolság
Emelkedés
Sebesség
Heart Rate
km
kmph
m
km
mi
m
ft
mile/hr
ft/sec
km/hr
m/s

-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes
-mediterran-mars-vertes

Hasznos lehet a túra alatt

Szállás

Gránás Turistaház

Gánt, Béke tér 17, 8082

Csákvár Apartman

Csákvár, Felső-Haraszt 47, 8083

Apiterápiás Ház

Csákvár, Petőfi u. 83, 8083

Ica Vendégház

Csákvár, Gánti u. 2, 8083

Linda Vendégház

Csákvár, Gánti u. 8, 8083

Étel, ital

Vértes vendéglő

Gánt, Hegyalja út 59, 8082

Élelmiszer Üzlet Gánt

Gánt, Hegyalja út 20, 8082

Csehó söröző

Csákvár, Vajda János u., 8083

Publo Étterem és Pizzéria

Csákvár, Szent Mihály tér 12, 8083

Élelmiszerüzlet

Csákvár, Petőfi u. 6, 8083

Érdekelhet ez is

Oldal megoszása

Támogassa adója 1%-val egyesületünket: 18365744-1-03 (Rendelkező nyilatkozat letöltése)

Köszönjük, ha adományoz egyesületünk számára

pixel

Számlaszámunk: 10101047-61524000-01001000

© 2016- Minden jog fenntartva, Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Terv: www.euromarketing.hu.