Máriakéménd és környéke

Hiedelmek földjén

Szeretettel ajánljuk túraútvonalunkat, ami a Baranyai-dombságban Máriakéménd és környékén halad.

Miért érdemes felkeresni ezta helyet? A Baranyai-dombság egy eldugott része ez a régi kéméndiek büszkesége az aranykort idéző pincesor, a török idők előtti falu helyén álló kegytemplom és a titkokat rejtő Török-vár. Kegytemploma eredetileg a 15. században épült, majd rommá lett, és csak a török idők után a szentélye maradt épségben. A híres búcsújáró Mária kegyhely kialakulása egy csodás jelenéshez kötődik. Remeték, hiedelmek, csodák és régi szokások sokasága lengi körül Máriakéméndet. A túra során nemcsak a nevezetességeket keressük fel, de a helyi hagyományokról is sokmindent megtudhatunk.

A túraútvonal mentén található látnivalók:
Flórián-szobor, kálvária, kegytemplom, Kéméndi-tető, Margaréta szobor, Nagy-pincesor, Remete-lyuk, Török-vár romja, Szent Márton templom

Útvonalleírás: a körtúra a máriakéméndi Nagyboldogasszony kegytemplom Északi oldalán indul, a kék Mária-út jelzésen. A halastó gátján átgyalogolva a Z jelzésen balra fordulunk, párszáz méter után a Török-vár pihenőhöz érünk, ahol a KL jelzésen az egykori vár falmaradványait tudjuk megközelíteni (400 m kitérő). Visszatérve a Z jelhez tovább folytatjuk utunkat, balről a S jel csatlakozik. A Z, S úton haladunk, majd letérünk jobbra a S jelet követve. Utunk enyhén emelkedni kezd, egy völgyben járunk. Egy útjelző táblánál az S háromszög uton indulunk meredekebben a Kéméndi-tető 252 méteres magaslatára, míg a jobbról becsatlakozó KL jelzést el nem érjük. Egyenesen Nyugat felé folytatju utunkat, majd' egy km megtétele után elérjük a faluból felkapaszkodó K jelet, mi balra tartunk a jelzett úton az Öreghegyi pincesor felé. Gyönyörű panoráma kíséri Nyugat felöl utunkat. A Kék körút jelről kis kitérővel eljuthatunk a "Margaréta" szoborhoz és a Szentkúti-emlékkápolnához. Választhatunk, hogy a K visszatérve, vagy a K◼ követve gyaloglunk vissza a faluba, ahol a főutcán jutunk el kirándulásunk kiindulópontjához.

A túra Liptód falu központjából indul a Z sáv jelzésen Nyugat felé a dombháton felkapaszkodunk, majd a Patkányos-patak völgyébe ereszkedünk. A Z sáv jelzést követve érkezünk a várhegy alá és egyenyhe emelkedőn közelítjük meg a Török-vár helyét a KL jelzésen. (A Török-várnál geoláda is található). A KL jelzést követve felkaptatunk a Kéméndi-tetőre és a KO jelen az Öreg-hegyi pincesorok felé vesszük az irányt. Nyugatra csodás panorámakíséri utunkat. Egy kis kitérővel megközelíthető a Margaréta szobor és a Szentkúti emlékkápolna is. A falu központjába leejtős utcácskán jutunk, ahonnan a S Mária út jelzése mentén a XV. századi kegyhely mai templomához, túrutunk végéhez érünk el.

- A túraajánlatunk egyéni túra, ha nem akarsz találkozni senkivel, akkor a megadott időpontban ne gyere erre az útvonalra, de ha véletlenül mégis erre jársz, akkor köszönünk egymásnak. A túraút bejárását egyénileg vagy szűk családi körben, a kijárási időszakok figyelembe vételével ajánljuk!


Legnagyobb magasság
251 m
Teljes táv
14.86 km
A fájlban nulla értékek is lehetnek.

Az útvonalat letöltötték 0 alkalommal.

openstreetmap
http://{s}.tile.openstreetmap.org/{z}/{x}/{y}.png
A Zöldközért is ezt ajánlja: © OpenStreetMap
Distance: {0} {2} Elevation: {1}
Distance: {0} {2} Speed: {1}
Distance: {0} {2} Heart Rate: {1}
Distance: {0} {2} Cadence: {1}
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/02marker.png
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/default.png
#0000FF
#0000FF,#c1392b,#ffbe00,#2d3e50,#27ae61,#74065f,#2998d8
2
50
google.maps.MapTypeId.ROADMAP
1
1
1
1
1
1
google.maps.ZoomControlStyle.DEFAULT
google.maps.MapTypeControlStyle.DEFAULT
Távolság
Emelkedés
Sebesség
Heart Rate
km
kmph
m
km
mi
m
ft
mile/hr
ft/sec
km/hr
m/s
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend
-hiedelmek-mariakemend

Hasznos lehet a túra alatt

Szállás

Tulipános Ház

Monyoród, Kossuth Lajos u. 50, 7751

Ulbert Pince Vendégház

Szederkény, Petőfi Sándor u. 27, 7751

Étel, ital

Vegyesbolt

Máriakéménd, Rákóczi Ferenc u. 14, 7663

Akinho Pizzéria

Szederkény, Ifjúság u. 11, 7751

Érdekelhet ez is

Oldal megoszása

Támogassa adója 1%-val egyesületünket: 18365744-1-03 (Rendelkező nyilatkozat letöltése)

Köszönjük, ha adományoz egyesületünk számára

pixel

Számlaszámunk: 10101047-61524000-01001000

© 2016- Minden jog fenntartva, Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Terv: www.euromarketing.hu.