Újévi túra a kelebiai határban

 Szeretettel hívunk mindenkit újévköszöntő túránkra a Kelebiai határba. ? Ezzel a túrával indítjuk egyesületünk 2022-es évi túrasorozatát, mely összesen 15 túraalkalmat trartogat számotokra.
? Utazás tömegközlekedéssel, találkozó 8:30-kor a kiskunhalasi vasútállomáson. (A gyalogtúra a kelebiai vasútállomástól indul 9:15-kor)
? A túra útvonala érinti Kelebia melletti tavakat, találkozhatunk szürkemarhákkal, megtekintjük az oly ritka délvidéki földikutya élőhelyét. Ebéd hátizsákból a biciklis pihenőnél lesz.
??? Kedves felajánlásból zsíroskenyér és forraltbor várja a Kelebiára visszatérő túracsapatatot.

A 2017.évi szakmai előkészítés keretében a térség 12 települése Ásotthalom, Bácsalmás, Bácsszőlős, Csikéria, Katymár, Kelebia, Kunbaja, Madaras, Mátételke, Öttömös, Tataháza és Tompa nyilvánította ki, hogy létre kívánja hozni a Felső-Bácska–Homokhát Natúrparkot. Az e települések teljes közigazgatási területére (összesen 68279 hektár) kiterjedő natúrpark 2018. július 20-án kapta meg a névhasználati címet a természetvédelemért felelős minisztertől.

A natúrparki térség két természetföldrajzi középtáj (Duna–Tisza közi síkvidék és Bácskai-síkvidék), illetve kistáj (Dorozsma–Majsai-homokhát és Bácskai löszös síkság) területére terjed ki. Habár a terület Ny-i, bácskai, illetve K-i, homokháti része alföldi viszonylatban viszonylag élesen válik el egymástól, a határ menti elhelyezkedés és a szomszédos, délvidéki területekkel való hagyományos együttműködés táji szempontból egységet biztosít a natúrparki térség számára.

A Körös-érből táplált Kelebiai-halastavak számos vízimadár, köztük gém- és kócsagfélék számára biztosítanak gazdag táplálékforrást. A környező természetközeli erdőfoltokkal is tarkított területet egykor kaszálóként és legelőként hasznosították. Ezeken a gyepeken tenyészik az egyik legkorábban nyíló hazai virágos növény, az egyhajúvirág egyik jelentős hazai állománya. Szintén jelentős állománya található a területen a másik korai virágos növényünknek, a tarka sáfránynak. További ritka, védett növényei a homoki kikerics és a homoki nőszirom. Az itteni még fennmaradt száraz gyepeken és parlagokon él Európa legritkább emlősállata, a délvidéki földikutya. A kritikusan veszélyeztetett, a kihalás szélére sodródott fajnak mindössze kb. 300 egyede él az egész világon, ebből mintegy 200 példány Magyarország területén. A terület a Körös-éri tájvédelmi körzet keretében országos szintű természetvédelmi oltalom alatt áll. Része a közösségi jelentőségű területek európai hálózatának (Natura 2000) is.

 

foldikutya

A földikutyák az alföldi füves puszták jellegzetes lakói. Magyarország területén napjainkban három faj fordul elő, melyek mindegyike csak a Kárpát- medencében fordul elő. Közülük a délvidéki földikutya a legveszélyeztetettebb faj, melynek teljes világállománya nem haladja meg a 500 (egyes becslések szerint az 1000) példányt, ebből mintegy 200 Kelebia, 200-250 Baja térségében él. A délvidéki földikutya 15-25 cm hosszú hengeres testét barnásszürke, finom tapintású, testhez símuló szőr borítja. Feje felülről lapított, melynek mindkét oldalán sörteszőröket találunk. Teljesen vak, fülkagylója és farka nincs. Egész életét a föld alatt tölti, csak nagyon ritkán jön a felszínre.

A vakondokéhoz hasonló túrásaik nagyobbak és ritkábban helyezkednek el. 100 métert is elérő labirintusaik több méter méter mélyre is elérhetnek. Jelenlétére utalhat a túrásban gyakran megtalálható 5-8 cm-es 45 fokos szögben elharapott gyökérdarabok, melyek (a vakondoktól eltérően) a járatok tisztán tartása végett keletkeznek. Füves területekhez kötődő életmódja miatt erdős, vizes területeken, illetve időszakosan magas vízállású területeken nem fordul elő. Elsősorban legelőkön, parlagterületeken figyelték meg jelenlétét.

 A túraalkalmat ajánlatos bejelenteni a határőrség felé.


Legnagyobb magasság
146 m
Teljes táv
14.71 km
A fájlban nulla értékek is lehetnek.

Az útvonalat letöltötték 2 alkalommal.

openstreetmap
http://{s}.tile.openstreetmap.org/{z}/{x}/{y}.png
A Zöldközért is ezt ajánlja: © OpenStreetMap
Distance: {0} {2} Elevation: {1}
Distance: {0} {2} Speed: {1}
Distance: {0} {2} Heart Rate: {1}
Distance: {0} {2} Cadence: {1}
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/02marker.png
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/default.png
#0000FF
#0000FF,#c1392b,#ffbe00,#2d3e50,#27ae61,#74065f,#2998d8
2
50
google.maps.MapTypeId.ROADMAP
1
1
1
1
1
1
google.maps.ZoomControlStyle.DEFAULT
google.maps.MapTypeControlStyle.DEFAULT
Távolság
Emelkedés
Sebesség
Heart Rate
km
kmph
m
km
mi
m
ft
mile/hr
ft/sec
km/hr
m/s


A cikket elolvasták: 384 alkalommal.

Támogasd Te is tevékenységünket

-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-
-ujevi-tura-kelebia-zold-kozossegert-

Hasznos lehet a túra alatt

Szállás

Étel, ital

Bácska Vendéglő

Kelebia, Ady Endre u. 148, 6423

Ördögűző Borozó és Büfé

Kelebia, Ady Endre u. 15, 6423

Érdekelhet ez is

Oldal megoszása

Támogassa adója 1%-val egyesületünket: 18365744-1-03 (Rendelkező nyilatkozat letöltése)

Köszönjük, ha adományoz egyesületünk számára

pixel

Számlaszámunk: 10101047-61524000-01001000

© 2016- Minden jog fenntartva, Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Terv: www.euromarketing.hu.