Kicsiknek és nagyoknak

Sóstói tanösvény

Kiskunhalas északi részén található Sósti Tanösvény

A Duna-Tisza köze homokbuckás területeinek a vízrendezések, lecsapolások előtt, évszázadokig része volt a víz. Kiskunhalast is gazdag mocsárvilág és tórendszer övezte. A várost nyugatról időszakos tórendszerekből álló mocsárvilág a „Halas-tó”, északról pedig egy összefüggő vízfelületű, mélyebb, állandóbb vízállású tó, a Sóstó határolta. A régi, gazdag mocsárvilagból a Sóstón kívül, m ára már nem sok maradt. A Sóstó a homokhátságra jellemző szél által formált, eolikus mederben kialakult szikes tó. Nevét a vízben oldott, magas ásványi sótartalma (Na, Ca, Mg, hidrogénkarbonátok) miatt kapta. Azonban mára a tó sótartalma a természetes folyamatoknak és az emberi tevékenységek hatására jelentősen csökkent, elveszítve szikes jellegét. A lecsapolásoknak, feltöltéseknek és az éghajlatváltozásnak köszönhetően nemcsak a tó oldott ásványi tartalma, hanem a mérete is csökkent. A mai tómeder az eredeti töredékére zsugorodott. Jelenleg az 50 hektáros tó nagy részét Nádas övezi, míg a nyílt vízfelület megközelítőleg 35 hektár. A víz mélysége átlagosan egy méter de vízállása erősen változó, mivel vízutánpótlása a csapadék viszonyoktól függ. A tó turisztikai fénykorát a XX. század elejétől annak közepéig élte, amikor országos hírű fürdőként volt ismert. A tó mára elsődlegesen horgászati hasznosítású, de a jó víz minőségének, rendezett partvonalának és környezetének köszönhetően szabadstrandként, rendezvény és sporthelyszínként is funkcionál. A Sóstó déli részén lévő tanösvénnyel ellátott Parkerdő, valamint a tó közepén húzódó Nádas-sziget, természetvédelmi értékei miatt helyi védettség alatt áll.


Legnagyobb magasság
136 m
Teljes táv
1.44 km
A fájlban nulla értékek is lehetnek.

Az útvonalat letöltötték 6 alkalommal.

openstreetmap
http://{s}.tile.openstreetmap.org/{z}/{x}/{y}.png
A Zöldközért is ezt ajánlja: © OpenStreetMap
Distance: {0} {2} Elevation: {1}
Distance: {0} {2} Speed: {1}
Distance: {0} {2} Heart Rate: {1}
Distance: {0} {2} Cadence: {1}
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/02marker.png
http://zoldkozert.hu/media/com_gpstools/markers/default.png
#0000FF
#0000FF,#c1392b,#ffbe00,#2d3e50,#27ae61,#74065f,#2998d8
2
50
google.maps.MapTypeId.ROADMAP
1
1
1
1
1
1
google.maps.ZoomControlStyle.DEFAULT
google.maps.MapTypeControlStyle.DEFAULT
Távolság
Emelkedés
Sebesség
Heart Rate
km
kmph
m
km
mi
m
ft
mile/hr
ft/sec
km/hr
m/s

Hasznos lehet a túra alatt

Szállás

Étel, ital

Érdekelhet ez is

Oldal megoszása

Támogassa adója 1%-val egyesületünket: 18365744-1-03 (Rendelkező nyilatkozat letöltése)

Köszönjük, ha adományoz egyesületünk számára

pixel

Számlaszámunk: 10101047-61524000-01001000

© 2016- Minden jog fenntartva, Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Terv: www.euromarketing.hu.