Receptek és kisokos

Gyermekláncfű - mire jó?

Gyermekláncfű - mire jó?

2021. április 24.

A gyermekláncfű vagy pongyola pitypang vagy népiesen cserbóka (Taraxacum officinale) az őszirózsafélék (Asteraceae) családján belül a pitypang (Taraxacum) nemzetségbe tartozó, Magyarországon is gyakori évelő növényfaj. Gyakran nevezik egyszerűen csak pitypangnak is. Latin neve, a Taraxacum, a görög arache (zavar) és az akémai (gyógyítani) szavakból származik. Virágpora az arra érzékenyekből allergiás reakciót vált ki.

Sokféle elnevezése létezik. Vörös Éva művében az alábbiakat találjuk: bárányfejűfű, barátfejűfű, barátfő, barátfű, békasaláta, békavirág, bimbófű, buglyosvirág, cikória, cikóriavirág, csattogógaz, disznókék, éjjelilámpa, gyermeklánc, gyermekláncfű, lámpavirág, láncfű, oroszlánfog, oroszlánfogfű, pimpó, pimpónya, pipevirág, pitypang, raponc, saláta, sárvirág, tejesfű, törpe sárgacikória, tyúkvirág, vadsaláta, vakulócsirke.[3] Fráter Erzsébet könyvében az alábbiakat közli: békavirág, buborékfű, cikóvirág, csürkevirág, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, gyermekláncfű, kácsavirág, kákics, kislibavirág, kotlóvirág, kutyavirág, lámpavirág, lánclapi, marcivirág, pampula, papatyi virág, pimpiparé, pipevirág, sárvirág, zsibavirág.[4] Tejesfű virágnak, barátfejnek és kákicsnak is nevezik. Egyes vidékeken kikirics a neve (ami nem keverendő a kikericcsel).

A kutyatej elnevezés több szempontból sem szerencsés: egyrészt a növény nem a kutyatej (Euphorbia) nemzetségbe tartozik, másrészt ezt a nevet használva könnyen összetéveszthető a farkas kutyatejjel (Euphorbia cyparissias), amely a gyermekláncfűvel ellentétben mérgező tejelő növény.

Virágzás előtti fiatal leveleiből salátát vagy főzeléket készítenek. Gyökerét nyersen vagy vajon párolva, avagy gyors szárítással (kb. 55 °C-on szárítva) és durvára őrölve kávépótlóként használták. Levelével és gyökerével több száz éve kezelik a máj, epehólyag, vese megbetegedéseit és az ízületi problémákat.
A belőle készített tea vízhajtó hatású és a tavaszi méregtelenítő kúrák fontos alkotóeleme. Hatásos a bőrproblémák és a cellulitisz ellen, csökkenti a vér koleszterinszintjét, étvágyfokozó, epehajtó, hashajtó.
A friss virágokból szirupot is készítenek, melyet "pitypangméz"-nek is hívnak.

Az emésztőrendszerre és a májra elsősorban a keserűanyagok hatnak. A korábban taraxacinként említett anyagok valójában az eudesmanolid és germacranolid típusú laktonok szeszkviterpénjei. A gyermekláncfű levele a vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrása: bennük az A-vitamin sok, a D-vitamin mérsékelt; ezek mellett tartalmaznak C-vitamint, különféle B-vitaminokat, vasat, szilíciumot, magnéziumot, cinket és mangánt. Használatánál ügyelni kell arra, hogy a szeszkviterpén egyesekből allergiás bőrreakciót vált ki.

A gyermekláncfű levelei tavasszal (április-május), a virágok teljes kifejlődése előtt szedendők. (Májusi telihold idején a legalkalmasabb a leveleit szárítás céljára gyűjteni)
Ha levelei árnyékos helyen nőnek, akkor kevésbé lesz keserű, még a zsenge levelek is kevésbé keserűek. (A levél közepén található fehér vastagabb erezetet ne használjuk fel, mert az a legkeserűbb) Kesernyés ízét “halványítással – etiolálás” – fényhiányos körülmények – enyhíthetjük. (Homokot vagy földet a növény szára köré kell rakni, s ezzel segítjük elő, hogy magától induljon a fény irányába. – Ha késő ősszel földet halmozunk a levelek köré (levelek hegye áll ki a földből), akkor a leveleket “halványabbá” teszi, védi is és a téli hónapokban is lesz friss salátának való levél)
Csak a kövér földön termő gyermekláncfű leveleit kell szedni. A gyökér, mely szintén fehér tejnedvet tartalmaz és keserű ízű, késő ősszel szedendő és gondosan megszárítandó. (Gyökerének gyűjtése a júliusi újhold ideje az ideális – vonzzák a földigilisztát)
A levéltelen gyermekláncfű gyökeret legjobb szeptember-októberben gyűjteni, mert akkor tartalmazza a legtöbb keserű anyagot. A kiásott gyökeret megtisztítjuk a földtől és a levelektől, felhasítjuk és több napon át a levegőn, padláson megszárítjuk (4-5 ujjnyi vastag rétegben).
Ha nagyjából megszáradt, akkor meleg helyen még utána szárítjuk, mert különben könnyen megeszik a rovarok. Száradás alatt a gyökér nagyon összezsugorodik, súlyának egynegyed részére, tehát 4 kg friss gyökérből lesz 1 kg száraz gyökér; ránczos, kemény, rideg és törékeny lesz, kívül feketésbarna színűvé válik.
A leveles gyermekláncfű gyökeret korán tavasszal, még virágzás előtt kell szedni. A legelőn és réten termő gyermekláncfű gyökere rendesen vékony szokott lenni, ellenben a kertben s a mélyen megmunkált kövér földön termőé jóval vastagabb, azért a kertben káros gyom gyanánt előforduló pitypangot értékesíthetjük, ha gyökerestől kiszedjük, megtisztítjuk a földtől és a padláson megszárítjuk.
Leginkább az idősebb töveket kell kiszedni, mert azok gyökere vastagabb, mint az ezidei magról kikelteké. Ha a pitypanggyökér teljesen megszáradt, akkor zsákba tömjük és lehetőleg hamar elszállítjuk, nehogy a rovarrágástól kárt szenvedjen. Gyökeréből származó tejnedv a népi gyógyászatban a görögök óta szeplők, májfoltok, szembetegségek gyógyszere.

Receptek:

Ízesített méz - Gyűjtsünk nagyjából 3-4 púpozott tenyérnyi pitypang virágot, melyek teljesen kinyíltak már. Rakjuk félre őket, és várjunk, amíg az összes apró bogár és rovar elhagyta a virágokat, ugyanis nem szabad megmosni őket – nem akarunk nedvességet hozzáadni az üveghez. Helyezzük őket üvegbe és öntsünk rájuk annyi mézet, ami ellepi. Keverjük alaposan, de gyengéden el a virágokat, hogy a szirmok alá szorult levegőbuborékok felszínre jussanak. Mehet rá a teteje, majd egy hűvös, sötét helyre rakva várjunk két hetet, hogy az íz beérjen. Nincs szükség leszűrésre, csak adjuk bármilyen teánkhoz.

Szirup készítés - Ez a skandináv országokban tradicionális szirup elkészíthető cukorral vagy mézzel is, de akár egy kis rebarbarát is adhatunk hozzá, ha van egy kevés kéznél. Mossuk meg hideg csapvíz alatt a virágokat, majd fektessük őket szirmokkal lefelé egy papírtörlőre, és hagyjuk egy ideig őket, hogy teljesen kiszáradjanak.
Távolítsuk el a szirmokat a zöld tövétől, ezt lehet kézzel is, de gyorsabb, ha egy éles késsel csináljuk. Ha egy kicsi kerül közé a zöld tövéből, az nem lesz baj. Ha több virágunk van, és nem használjuk fel mind, nyugodtan le lehet fagyasztani a maradékot egy légmentes dobozban.
Elsőként rakjuk a szirmokat egy lábasba, és öntsük fel őket vízzel. Kapcsoljuk rá a tűzhelyt, és a forrástól számítva főzzük őket körülbelül egy percig. Vegyük le utána a tűzről, rakjuk rá a fedőt, és hagyjuk így őket egy éjszakán át. Ha nincs hűvösebb pontja a konyhának, akkor rakjuk a hűtőbe, persze várjuk meg, amíg a lábas kihűl.
Másnap reggel szűrjük át a szirmokat egy kisebb lábasba, jól nyomkodjuk át a szirmokat, hogy minden víz és íz kijusson belőlük. Rakjuk a lábast a tűzhelyre és adjuk hozzá a cukrot és a mézet, majd lassú tűzön, lefedve főzzük rendszeres keverés mellett, amíg be nem sűrűsödik.
Ha sűrűbb szirupot szeretnénk, több cukrot kell használnunk. Ha elértük a kívánt sűrűséget (kb. egy óra, másfél óra elteltével), ellenőrizhetjük a sűrűséget egy kanállal, csak mártsuk bele, hagyjuk hűlni egy kicsit, és nézzük meg az ujjainkkal. Ha elég sűrűnek érezzük, levesszük a tűzről és kész is. Ha kihűlt, már csak át kell önteni egy megfelelő üvegbe, edénybe.

100-120 pitypang virág (nagyjából 1,5 csészényi)
3 csésze víz
2-3 csésze cukor (nádcukorral, vagy valamilyen organikus cukorral még jobb)
0,5 csésze méz
A szirupot használhatjuk palacsintához, a reggeli joghurthoz, de hozzáértőknek akár még egy különleges koktélhoz is.

Lekvár - a pitypang lekvárhoz csak pitypang virág, víz, pektin (a vegetáriánus zselatin), cukor, citrom és türelem kell hozzá a lassú főzéshez.
Könnyen a család kedvencévé válhat, hiszen kenhetjük pirítósra, kekszekre (házira még jobb), de teába is forgathatjuk sima méz helyett. Sőt, már a pitypang virág szedéséhez is össze lehet hozni a családot, hiszen a gyerekek szeretik a virágokat és főleg szedni őket!
Ehhez a recepthez nem kell szár, vagy más, csak a virág. Könnyen levághatjuk a sárga szirmokat egy ollóval szedés után A szár zöld része könnyen kesernyés ízt kölcsönözhet a lekvárunknak, csak a sárga szirmok kellenek majd. Próbáljuk meg beszerezni őket olyan helyről, ahol nincs állat tartva, vagy nincs az úthoz/forgalomhoz közel.
Nagyjából 400 gramm pitypang szirmot leöntünk kb. 1 liter forró vízzel (tehát teát készítünk), miután kihűlt, lezárjuk egy edénybe és hűtőbe tesszük 24 órára. Ezután leszűrjük és jól kinyomkodjuk őket. Lehet, hogy ez a tea kicsit fű illatára emlékeztet majd, de ne aggódjunk a végtermék nem ilyen lesz.
Öntsük a teát egy lábosba és adjunk hozzá két evőkanál citromlevet és két evőkanál pektint, majd forraljuk fel. Adjunk hozzá 800 gr cukrot és keverjük el, forraljuk további 1-2 percig, és vegyük le a tűzről. Töltsük lekváros üvegekbe és hőkezeljük az üvegeket.

Bor - Aki már próbálkozott alma cider készítésével, annak mindenképpen ajánljuk ezt a bort. Figyelmeztetünk mindenkit, hosszú folyamat lesz.
2 kg pitypang virág
4 liter víz
3 citrom (héja és leve)
3 narancs (héja és leve)
680 gramm cukor
340 gramm mazsola
1 teáskanál élesztő tápanyag
5 gramm borélesztő, vagy 1/2 teáskanál sütőélesztő
Válasszuk le a szirmokat a virágról, zöld rész ne kerüljön hozzá, ha sok kerül bele, keserű lesz a bor. OroszlánfogakRakjuk a szirmokat egy rozsdamentes acél lábasba, ez fontos. A vizet forraljuk fel, és öntsük a szirmokra, hagyjuk állni két órát. Ha lejárt az idő, szűrjük le és nyomkodjuk ki a szirmokból is a vizet.
Mehet a lábas a tűzhelyre és forraljuk fel újra. Adjuk hozzá a citrom, narancs levét és a cukrot. Keverjük, amíg a cukor elolvad. Adjuk hozzá a citrom, narancshéjat és a felaprított mazsolát. Vegyük is le a tűzről és hagyjuk kihűlni. Amikor szobahőmérsékletűre hűlt, keverjük bele az élesztő tápanyagot és a bor, vagy sütőélesztőt. Lefedjük és szobahőmérsékleten hagyjuk állni 10-14 napig, napi 3-szori keverés mellett.
Ezután leszűrjük egy megfelelő fertőtlenített edénybe, aminek van ún. erjesztési vagy fermentációs zárja, fermentációs fedője. Interneten ma már be lehet ilyeneket szerezni. 3 hét után átfejtjük egy másik fertőtlenített edénybe, hogy megszabaduljunk az élesztős üledéktől. Ha már a borunk kezd tisztulni, várjunk még 30 napot és újra fejtsük át. Légmentesen zárjuk. Körülbelül 9 hónap kell, míg letisztul teljesen, minden 3 havonta fejtsük át. Így már szinte teljesen eltűnik az üledék. Fertőtlenített üvegekbe töltve zárjuk le dugóval. A legideálisabb, ha egy évet érlelődik az üvegben mielőtt fogyasszuk.

Mézsör - Hasonló erjesztéses eljárással készül, mint a bor, csak itt cukor helyett mézet kell használni. Persze nem teljesen ugyanaz a procedúra. (Petrezselyemmel összetörve jó erős gyömbérsörben)

Rántva - Ennek a receptnek van két változata: egy édes és egy sós. De a lehetőségek tényleg határtalanok.
Mire lesz szükséged:
nagyjából két csésze pitypang virágra
1/3 csésze liszt
1/3 csésze tej
1 teáskanál sütőpor
1/3 csésze kukoricadara
1 tojás
csipet só
bő mennyiségű olaj, amely bírja a magas hőmérsékletet
Két variációhoz:

Édes: adj hozzá egy evőkanál mézet (vagy ízlés szerint) és összesen 0,5-2 teáskanálnyit a következő fűszerekből: fahéj, szegfűszeg, kardamóm, szerecsendió
Sós: adj hozzá egy csipetet a következő fűszerekből: kakukkfű, rozmaring, oregánó, vagy hasonló fűszerek. Még egy extra csipet sót is hozzá lehet tenni.

Elkészítés:
Dolgozzuk össze a száraz hozzávalókat, és adjuk hozzá a tojást. Adjuk hozzá az édes, vagy a sós hozzávalókat. Mártsuk bele a pitypang virágok mindkét oldalát.
Miután megmártottuk jól mindkét oldalát, süssük ki a virágokat aranybarnára forró olajban. Itassuk fel az olajat a virágokról papírtörlőn, hagyjuk egy kicsit hűlni őket, és már élvezhetjük is!


Források

Oldal megoszása

Támogassa adója 1%-val egyesületünket: 18365744-1-03 (Rendelkező nyilatkozat letöltése)

Köszönjük, ha adományoz egyesületünk számára

pixel

Számlaszámunk: 10101047-61524000-01001000

© 2016- Minden jog fenntartva, Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Terv: www.euromarketing.hu.