(Viola odorata és Viola hirta)

Illatos ibolya, borzas ibolya

Illatos ibolya, borzas ibolya

2021. április 25.

Az illatos ibolya, borzas ibolya egyaránt gyógynövény, fő hatóanyagaik a gyökerükben található szaponinok, de az az egész növény gyógyhatású. Az illatos ibolyát szélesebb körben alkalmazhatjuk.

Kedvenc receptünk egy százéves szakácskönyvből

Illatos ibolya

Erdőkben, cserjésekben előforduló, messzire kúszó gyökerű, illatos évelő növény. Hazánk erdeiben gyakori. Kék vagy fehérlő virágai kora tavasszal nyílnak.

A virágokból szemborogató tea, illetve nyugtató, antiszeptikus, enyhén hashajtó szirup is készülhet. Álmatlanság, fejfájás esetén alkalmazható a szirup és a forrázat is, és idegnyugtató, köptető hatással is rendelkezik. A virágaival édességeket, likőrt ízesíthetünk, frissen vagy kandírozva pedig tortákat, desszerteket díszíthetünk vele.

A levelek forrázata kitágult visszerek borogatására alkalmazható, továbbá köhögés, fejfájás, álmatlanság esetén is hatásos.

A gyökere hörghurut, légcsőhurut esetén jó nyákoldó, köptető, különösen elhúzódó esetekben alkalmazható eredményesen. Izzasztó, lázcsillapító hatással is rendelkezik. Bélgyulladás enyhítésére is alkalmazható.

A teljes növény bőrnedvesítő hatású, ezért kirepedezett bőr kezelésére is ajánlható. Erre a célra a legalább három százalék ibolyakivonatot tartalmazó kenőcs a leghatásosabb.

Borzas ibolya

Száraz cserjések és erdők, sziklagyepek évelő növénye. Magját a hangyák terjesztik. Igen gyakori az előfordulása.

A borzas ibolya gyökere enyhe hurutoldó, köptető. Hörghurut és köhögés esetén alkalmazható enyhe hatású gyógynövény, kakukkfűvel és ánizzsal érdemes keverni.

A borzas ibolya virága is fogyasztható a benne található cseranyagnak köszönhetően enyhe összehúzó, illetve a kék virágok antocián tartalmuk miatt enyhe antioxidáns hatással is bírnak. Édességek, desszertek díszítésére, ízesítésére is használható.

Illatos ibolya és borzas ibolya alkalmazása

Elsősorban virágát és levelét használjuk. A gyökér sokkal erősebb hatású.

1 teáskanálnyi szárítmányt leforrázunk 2 dl vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-szer 2 dl fogyasztható. Köptetőként sötét erdei mézzel ízesítve étkezés után igyuk. Külsőleg alkalmazva dupla mennyiségű szárítmányt adunk 2 dl vízhez, az elkészítés megegyezik a belsőleg alkalmazandó tea elkészítési módjával.

Illatos ibolya, borzas ibolya mellékhatásai
Káros mellékhatása az adagok betartása mellett nem ismert. Túladagolását kerüljük, mert a gyökér hánytató hatású, illetve nagy mennyiségben fogyasztva a benne található szaponin oldja a vörösvérsejteket.

Illatos ibolya, borzas ibolya gyűjtése
A gyökereket ősszel ássuk ki, tisztítás után szárítjuk. A virágokat április-májusban teljes nyíláskor gyűjtjük, nyersen is fogyaszthatóak.


Források

Oldal megoszása

Támogassa adója 1%-val egyesületünket: 18365744-1-03 (Rendelkező nyilatkozat letöltése)

Köszönjük, ha adományoz egyesületünk számára

pixel

Számlaszámunk: 10101047-61524000-01001000

© 2016- Minden jog fenntartva, Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Terv: www.euromarketing.hu.